Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- 7
Wycieczka do Bydgoszczy i Chełmna
W czwartkowy poranek, tuż przed zakończeniem roku szkolnego 2023/2024, wraz z dużą, liczącą 42 uczestników grupą, wybraliśmy się do sąsiedniego województwa, aby zwiedzić Bydgoszcz, a w drodze powrotnej Chełmno. Uczniowie z klas 1-3 i kilkoro starszych, przekonało się, jak dużo atrakcji kryją te miasta. Dotarliśmy do Bydgoszczy, gdzie już czekała na nas pani przewodnik, która oprowadziła nas po starej części miasta i opowiedziała kilka faktów, związanych z wydarzeniami historycznymi. Zaraz po tym, poszliśmy do Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie wzięliśmy udział w robieniu mydełek i wysłuchaliśmy opowieści pani przewodnik, jak to z higieną kiedyś bywało na przestrzeni wieków. Po zjedzeniu posiłku, wyruszyliśmy do uroczego miasteczka Chełmno, gdzie spacerowaliśmy po historycznym Starym Rynku, na którego środku stoi Ratusz. Widzieliśmy najdłuższe, zachowane w Polsce mury obronne oraz ławeczkę zakochanych, gdyż Chełmno ogłosiło się mianem właśnie miasta zakochanych. Po zjedzeniu pysznych lodów, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni, ale zadowoleni - wróciliśmy na miejsce.
Gabriela Młyńska
43
Wycieczka do Zakładów Porcelany Stołowej „Lubiana”
We wtorek 18 czerwca 2024 r. uczniowie klas III i IV wybrali się na tereny malowniczych Kaszub, aby zobaczyć na własne oczy, jak powstaje porcelana, która znajduje się na stołach milionów Polaków, ale i nie tylko. W miejscowości Łubiana, tuż za Kościerzyną od lat 60 – tych ubiegłego wieku odbywa się produkcja tejże porcelany. Uczestnicy wyjazdu na własne oczy mogli zobaczyć, w jaki sposób przebiega cały proces produkcji przedmiotów codziennego użytku. Pani przewodnik, po krótkiej części wstępnej, podczas której opowiedziała o genezie powstania zakładu – oprowadziła dzieci po miejscach, w których przebiega sama produkcja. Można było usłyszeć dźwięki maszyn i urządzeń, które wyrabiały masę, potrzebną do dalszego etapu prac, poczuć ciepło pieca, w którym wypalane są naczynia, oraz zobaczyć ręczną pracę osób, np. wykładających naczynia z form. Po pysznym obiedzie, zjedzonym w bufecie, na uczestników wycieczki czekała jeszcze jedna atrakcja: zakupy w przyzakładowym sklepie. I tu zwłaszcza dziewczynki miały duże pole do popisu. To był bardzo udany wyjazd J, w miłym towarzystwie pana Dyrektora.
K. Krajewska, G. Młyńska
KONKURSY MATEMATYCZNE
Po raz drugi uczniowie z naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Matematyczny”. Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując wysokie wyniki. Wśród uczniów biorących udział w konkursie znaleźli się pasjonaci królowej nauk, którzy otrzymali zaszczytny tytuł laureata, a są nimi: Stanisław Urban (klasa IV) Dawid Kuczyński (klasa V), Agata Kowalska (klasa VII), Agata Stępkowska (klasa IV) i Antonina Kaczmarczyk (klasa II)
W marcu odbyła się XXXIII edycja Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Głównym organizatorem tego konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu.
Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych osób znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Dawid Kuczyński (z klasy V) uzyskał wynik bardzo dobry, a uczniowie: Tomasz Magier (z klasy III) i Stanisław Urban (z klasy IV) otrzymali wyróżnienia.
Osobom wyróżnionym w konkursach gratulujemy i już teraz zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych edycjach w przyszłym roku szkolnym!
Katarzyna Olek i Katarzyna Krajewska
(NIE)ZWYKŁA MATEMATYKA
Z końcem maja zakończyliśmy II edycję Ogólnopolskiego Projektu Matematycznego: (Nie)zwykła matematyka. Celem projektu było rozwijanie zainteresowań matematycznych poprzez zastosowanie metod aktywizujących z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb uczniów oraz rozwijanie umiejętności społecznych i kompetencji takich jak kreatywność i innowacyjność. W tym roku patronat honorowy nad projektem objął m.in. Wydział Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Łódzkim. Udział w projekcie dostarczył uczniom z klas I-VIII wielu nowych wyzwań edukacyjnych i wiele ciekawych propozycji do rozwiązania matematycznych problemów. Za udział w projekcie nasza szkoła otrzymała certyfikat od organizatorów.
Katarzyna Olek i Katarzyna Krajewska
Interaktywna biologia. Klasa 6 odkrywa świat owadów z aplikacją mobilną i szkicownikiem
Na lekcji biologii w klasie 6 naszej szkoły uczniowie mieli wyjątkową okazję zgłębiać świat owadów z pomocą nowoczesnych technologii. Wykorzystując aplikację do rozpoznawania owadów, uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę, ale również rozwijali umiejętności artystyczne, rysując sfotografowane owady w zeszytach.
Aplikacja, z której korzystali uczniowie, umożliwia szybkie i precyzyjne identyfikowanie różnych gatunków owadów. Wystarczyło zrobić zdjęcie owada, aby aplikacja dostarczyła szczegółowych informacji na temat jego nazwy, cech charakterystycznych, trybu życia oraz środowiska, w którym występuje. To interaktywne podejście do nauki przyrody okazało się niezwykle angażujące dla uczniów, którzy z zapałem fotografowali napotkane owady podczas szkolnej wyprawy na łono natury.
Po zidentyfikowaniu owadów za pomocą aplikacji, uczniowie przenosili ich wizerunki na papier, rysując je w swoich zeszytach. Ta część zajęć pozwoliła im na rozwijanie umiejętności obserwacji, precyzji oraz zdolności manualnych. Połączenie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) z tradycyjnymi metodami nauczania stworzyło wszechstronne środowisko edukacyjne, które wspiera rozwój różnych kompetencji uczniów.
Lekcja biologii w klasie 6 pokazała, że nowoczesne technologie mogą być skutecznie wykorzystywane w edukacji, wzbogacając tradycyjne metody nauczania i motywując uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.
Arkadiusz Chodera
3
Nowoczesna edukacja przyrody. Uczniowie klasy 4 odkrywają świat roślin z aplikacją mobilną
Na zajęciach przyrody w klasie 4 naszej szkoły uczniowie mieli okazję wykorzystać nowoczesne technologie, by poszerzyć swoją wiedzę o świecie roślin. W ramach lekcji, uczniowie korzystali z aplikacji do rozpoznawania roślin, co nie tylko wzbogaciło ich wiedzę teoretyczną, ale również pozwoliło na praktyczne zastosowanie zdobytych informacji.
Aplikacja, z której korzystali uczniowie, umożliwia łatwe i szybkie rozpoznawanie różnorodnych gatunków roślin. Wystarczyło zrobić zdjęcie liścia, kwiatu czy całej rośliny, aby aplikacja dostarczyła szczegółowych informacji na temat jej nazwy, cech charakterystycznych oraz środowiska, w którym występuje. Dzięki temu, uczniowie mogli samodzielnie identyfikować rośliny podczas spaceru edukacyjnego na terenie szkoły (kwietna łąka i ogród sensoryczny), co okazało się niezwykle angażującą i edukacyjną formą nauki.
Integracja technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w nauczaniu przyrody pozwoliła uczniom na rozwijanie umiejętności cyfrowych oraz krytycznego myślenia. Aplikacja do rozpoznawania roślin stała się nie tylko narzędziem edukacyjnym, ale również zachętą do samodzielnych badań i odkrywania przyrody w najbliższym otoczeniu.
Lekcje przyrody w klasie 4 pokazały, że TIK może być skutecznie wykorzystywane w edukacji, wzbogacając tradycyjne metody nauczania i motywując uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Cieszymy się, że nasi uczniowie mają możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, które przygotowują ich do wyzwań współczesnego świata.
Arkadiusz Chodera
2
Czytanie w zerówce - 07.06.2024 r.
Dnia 07.06.2024 r. w piątek w oddziale przedszkolnym „0” mieliśmy wyjątkowego gościa. Odwiedziła nas p. Agnieszka Księżak, Dyrektor Gminnej Publicznej Biblioteki w Suchym Dębie. Pani Agnieszka wraz z naszą uczennicą Anną Kuczyńską z klasy II, która zajęła III miejsce w Powiatowym Konkursie Czytelniczym Z Książką na Ty, przeczytała nam legendę o Piaście Kołodzieju. Nasi zerówkowicze z wielkim zainteresowanie słuchali opowiadania. Piękna interpretacja utworu sprawiła, że słuchanie było czystą przyjemnością. Takie akcje jak ta dzisiaj, mają na celu zachęcić najmłodszych, by jak najczęściej sięgali po książkę i odwiedzali bibliotekę. Myślę, że spotkanie to przyniosło oczekiwany rezultat.
Paulina Chrzanowska
Nieznani sąsiedzi. Badania obecności bakterii i grzybów w szkole
W ramach dużego projektu badawczego, grupa uczniów z Koła Przyrodniczego przeprowadziła eksperyment mający na celu zbadanie obecności bakterii i grzybów na różnych powierzchniach w szkole. Do tego celu przygotowano pożywki agarowe, które służyły do hodowli mikroorganizmów.
Podczas realizacji projektu, uczniowie mieli możliwość skorzystania z nowoczesnego sprzętu, takiego jak cieplarka i mikroskopy. Sprzęt ten został zakupiony dzięki grantowi, który szkoła otrzymała z Banku Ochrony Środowiska dzięki prężnej pracy Koła Przyrodniczego oraz nauczyciela prowadzącego.
Projekt ten umożliwił uczniom zrozumienie, jak istotne jest utrzymywanie higieny w codziennym życiu oraz jak łatwo mikroorganizmy mogą przenosić się na różne powierzchnie. Wyniki badań podkreśliły potrzebę regularnego czyszczenia i dezynfekcji często dotykanych miejsc w szkole oraz promowania częstego mycia rąk jako skutecznego środka zapobiegawczego przed rozprzestrzenianiem się chorób.
Dzięki wsparciu Banku Ochrony Środowiska i nowoczesnemu sprzętowi, uczniowie mogli przeprowadzić badania na wysokim poziomie, co znacznie wzbogaciło ich doświadczenia i wiedzę w dziedzinie mikrobiologii.
Arkadiusz Chodera
5
Botaniczne odkrycia. Prezentacja własnoręcznie wyhodowanych roślin przez uczniów
Na naszej ostatniej lekcji biologii uczniowie mieli wyjątkową okazję zaprezentować swoje umiejętności w zakresie botaniki, które rozwijali przez ostatnie tygodnie. Zadaniem każdego z nich było przynieść do szkoły własnoręcznie wyhodowane rośliny, które pielęgnowali w domu od nasionka do dorosłego egzemplarza.
W ramach powtórzenia wiadomości, każdy uczeń musiał szczegółowo opisać swoją roślinę, podkreślając kluczowe elementy jej budowy oraz procesy biologiczne, które zachodziły podczas jej wzrostu.
Każda prezentacja była wyjątkowa, a uczniowie z entuzjazmem dzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz zdobytymi umiejętnościami. Wykazali się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale także praktycznym podejściem do pielęgnacji roślin, co jest niezwykle cenne w procesie nauczania biologii.
Dzięki temu zadaniu uczniowie mieli możliwość nie tylko zastosować w praktyce zdobytą wiedzę teoretyczną, ale także rozwijać swoje umiejętności badawcze i obserwacyjne. Praca nad własnymi roślinami pozwoliła im lepiej zrozumieć procesy biologiczne, które omawialiśmy na lekcjach, oraz docenić znaczenie cierpliwości i systematyczności w pracy badawczej. Cała klasa wykazała się dużym zaangażowaniem i kreatywnością, co zaowocowało ciekawymi i pouczającymi prezentacjami.
Arkadiusz Chodera
5
XIII Powiatowy Konkurs Czytelniczy „ Z książką na Ty”.
Uczniowie naszej szkoły w marcu i maju godnie reprezentowali naszą szkołę w 2-etapowym konkursie czytelniczym „Z książką na Ty” w Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim. W pierwszym etapie uczniowie musieli zmierzyć się z testem z wybranej lektury, natomiast w drugim etapie zaprezentowali umiejętności pięknego czytania. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy brali udział w tym konkursie.
Sukcesem może pochwalić się Anna Kuczyńska z klasy 2, która zdobyła III miejsce w teście sprawdzającym znajomość lektury. Gratulujemy naszej uczennicy!
Oskar Ludwiczak
Projekt edukacyjno-historyczny „Rok Gryfa Pomorskiego – w 80 rocznicę uwięzienia w KL Stutthof”
W II półroczu roku szkolnego 2023/ 2024 uczniowie kl. 7 i 8 na lekcjach historii realizowali projekt pt. „Rok Gryfa Pomorskiego – w 80 rocznicę uwięzienia w KL Stutthof”. Na zajęciach dowiedzieli się czym była organizacja- "Gryf Pomorski" oraz jakie było jej znaczenie. Omawiany był szeroki zakres jej działalności. Uczniowie poznali losy niektórych bohaterów m.in. ks. ppłk. Józefa Wryczy. Obejrzeli także film edukacyjny „Gryf Pomorski. Zapomniani Bohaterowie” w reżyserii Michała Szymanowicza. Na zajęciach wykorzystano szereg materiałów (płytki, książeczki), które otrzymaliśmy do realizacji projektu. W szkole przez kilka tygodni gościła także wystawa, którą uczniowie wszystkich klas mogli oglądać na naszym holu.
Uwieńczeniem projektu było przygotowanie przez uczniów kl. 8 prezentacji pt. „Gryf Pomorski” i zaprezentowanie jej przed kolegami z klasy.
Notka historyczna
Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski”, kontynuatorka „Gryfa Kaszubskiego” utworzonego na przełomie 1939 i 1940, była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną, podziemną, regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi.
Oskar Ludwiczak
4
Archiwum Aktualności